Serdülőkorban az androgén nevű férfi hormon hatására fokozódik a faggyúmirigyekben a faggyútermelődés, s nem megfelelő ápolás esetén gyulladás keletkezhet. A kamaszkort magunk mögött hagyván azonban még mindig kísérhet minket ez a zavaró bőrprobléma. De vajon miért?
A szép bőr egyik legnagyobb ellensége a cigaretta, és a füst, mely felborítja a vérkeringést, s ezzel fakóvá, szürkévé, pattanásossá teszi az arc bőrét. Szinte ugyanilyen károsan hatnak a nagyvárosok, melyek levegője roppant szennyezett, s a pórusokat (főleg ha a kelleténél tágabbak) azonnal eltömik. Ezeket az elzáródásokat azonban megfelelő arcápolási szokásokkal minimálisra redukálhatjuk. Ezért fontos, hogy a mindennapi arcápolás részét képezze a napi kétszeri arctisztítás, tonizálás és hidratálás. A reggeli: az éjszaka távozott méreganyagok eltávolítását szolgálja, az esti pedig a napi szennyeződéstől szabadít meg. Emellett érdemes hetente kétszer radírozni a bőrt, hogy az elhalt hámszöveteket eltávolítsuk, de e célból akár lehúzható arcmaszkot is használhatunk.
Ha zsírosodásra, olajos csillogásra hajlamos a bőrünk, számos kozmetikai készítmény közül választhatunk, melyeket kifejezetten a pattanásos bőrűek számára fejlesztettek ki a szakemberek. Ám érdemes vigyázni, ugyanis ha túl sok szárító hatású krémet használunk, a bőr saját védelmi mechanizmusát életbe léptetvén, még több faggyút kezd termelni!
Egyes kutatók szerint a szennyezett levegőn és a túl sok mesterséges készítmény használatán túl a kevés vízfogyasztás, a fűszeres ételek és sajnos a csokoládé is kiváltó oka lehet egy-egy újabb pattanás megjelenésének.
A legfontosabb, amit azonban a pattanások kezeléséről tudnunk kell, hogy soha ne nyomkodjuk, trancsírozzuk őket, forduljunk inkább kozmetikushoz, aki havi rendszerességgel tisztítja szakszerűen arcunk bőrét. Ám ha már a helyzet súlyosságából adódóan a kozmetikus sem tud segíteni, akkor érdemes felkeresni egy bőrgyógyászt, aki egy gyors gyógyszeres kúrával látványos javulást érhet el.
Ha a megelőzés és a rendszeres tisztítás és egészséges életmód mellett mégis kialakulna például a stressz következtében ez a zavaró kis gyulladás: még mindig van gyors és hatásos segítség. Persze ezeket nem mindig a drogériákban és illatszerboltokben kell keresni. A természetben ugyanis számos olyan növény létezik, mely hathatós gyorssegélyt nyújthat mind a megelőzésben, mind a már kialakult probléma kezelésében.
Az alma:
Az alma jól ismert erős fertőtlenítő hatásáról, gazdag ásványi anyag tartalmáról, s emellett védi a bőrt a káros baktériumok és fertőzések ellen. Napi egy alma elfogyasztása szinte felér egy bőrgyógyászati kezeléssel. Ha azonban tüneti kezelésre van szükség az alma akkor is megállja a helyét. Az almasav ugyanis gyengéd hámlasztó, természetes fényt ad az arcnak, és a gyulladásokkal is felveszi a versenyt. Ha úgy érezzük, hogy valahol pattanás van kialakulóban: egy szelet almára öntsünk forró vizet, majd várjunk néhány percig, míg felpuhul, és lehűtve tegyük az érintett bőrfelületre,s hagyjuk hatni 20 percig. Garantált a hatás!
A paradicsom:
Az almához hasonlóan a paradicsom is tartalmaz gyümölcssavakat, melyek fertőtlenítő és hámlasztó hatásuk mellett még a mitesszerekkel is felveszik a harcot. A zsíros bőrnek a paradicsomos pakolás hathatós segítség, s nem kell hozzá más csak egy darab érett paradicsom. Ezt meghámozzuk, felkarikázzuk, majd a szeleteket az arcra helyezzük és 10-15 percig állni hagyjuk. Ezután az orcát langyos vízzel leöblítjük, s a bőr szárazra törlése után arcunk ragyogóbb, mint valaha.
Az uborkapakolás:
Az uborka híres arctisztító, bőrfrissítő hatásáról, nyugtatja és puhítja az arc érzékeny bőrét, s emellett gátolja a pórusok eltömődését. Még a legérzékenyebb bőrt sem teszi ki irritációnak, ezért bárki kipróbálhatja ezt az egyszerű pakolást:
2, 5 centiméternyi uborkadarab
1 csepp rozmaring-illóolaj
1 tojásfehérje
Az uborkát hámozás után botmixerrel pépesítjük, majd hozzácseppentjük az illóolajat, s az elegyet a kemény habbá vert fehérjemasszába forgatjuk. A maszkot óvatosan felvisszük az arc bőrére: gondosan kihagyva a szem és a száj környékét. Negyedóra elteltével egy tiszta megnedvesített, puha frottírtörölközővel távolítsuk el! Az uborka csodálatosan puhává, a rozmaring illatossá, a tojásfehérje pedig fantasztikusan feszessé teszi a bőrt!