Pár éve még ismeretlen fogalomnak számított a narancsbőr, ma pedig már a tizenévesek is rettegnek tőle. Megelőzni könnyebb, mint gyógyítani, ezért érdemes már most figyelned a bőrödre!
Miért alakul ki? Tévedsz, ha azt hiszed, hogy csupán azoknak van narancsbőrük, akik túlsúlyosak. Bőrtípustól és testalkattól függetlenül bárkinél kialakulhat. Ha sokat ülsz és kevés folyadékot iszol, akkor nagy az esélyed arra, hogy rajtad is jelentkezik.
Már tinikorban? Míg anyáink tinikorukban nem is hallottak a narancsbőrről, addig mi már 14-16 évesen felfedezhetjük magunkon a csúnya elváltozást. Ennek oka a hormonokban keresendő-ám ne csupán a tinédzserkori változások miatti hormonváltozásokra gondolj, hanem a hormonszennyezett élelmiszerekre is, amiket elfogyasztunk. Ehhez jönnek még a rossz minőségű gyorséttermi ételek és a mozgásszegény életmód, amik együttesen a narancsbőr kialakulásához vezetnek.
Mi a cellulit? A bőr felső rétegében, a hámréteg alatt helyezkedik el. Itt ere, idegek, faggyú-és verejtékmirigyek találhatók, amiket kötőszöveti rostok szőnek át. Ezektől a rostoktól válik rugalmassá a bőrünk. Ám a kötőszöveti rostok gyengülhetnek a fokozott zsírlerakodás miatt. Így azok összecsomósodnak, és narancshéjszerű bőrfelszínt hoznak létre.
Cellulitisz vagy cellulit? A cellulitisz orvosi fogalom: bizonyos szövetek gyulladását jelenti. A cellulit a narancsbőr másik elnevezése: egészséges esztétikai (nem orvosi!) eset. A két fogalom tehát nem ugyanaz!
A fiúknak nincs A srácoknak feszesebbek és ellenállóbbak a kötőszöveti rostjaik, mint nekünk, ezért náluk különösen ritkán alakul ki a narancsbőr. A nőknél azért szükséges a kötőszövet lazasága, hogy a terhesség idején a bőr képes legyen a megnyúlásra. Ehhez a női test zsírtartalékot halmoz fel a popsin, a csípőn és hason-ami rossz anyagcsere mellett könnyen narancsvidékké változhat.
Rendszeres testápolással megelőzheted a narancsbőr kialakulását, de a legjobb gyógyír, ha rendszeresen átmasszírozod a kényes területeket. Először testradírral, utána pedig narancsbőr elleni készítménnyel. Megéri a heti két-három tortúra, mert a bőröd hosszabb ideig marad bársonyos.
Előzd meg! Egyél mindennap rostokat: zöldséget, gyümölcsöt. Felejtsd el a szánsavas, cukros üdítőket! Vigyázz arra is, hogy ne egyél túl sok sót, ami megköti a szervezetedben a vizet. Ha nem veszel magadhoz elegendő vitamint és nyomelemet, akkor feltétlenül pótold táplálék-kiegészítőkkel! Érdemes odafigyelned az anyagcserédre is: az a cél, hogy rendszeressé váljon. Ha szeretsz szaunázni, akkor hetente kényeztesd vele magad: jót tesz a bőrödnek. Segíthet a megelőzésben a masszázs is.
Goodbye narancsbőr
A genetikai adottságtól is függ, hogy mennyi zsírsejt található a kötőszöveteidben: a narancsbőrre való hajlam örökölhető. Ha anyukád és/vagy a nővéred narancsbőrös, akkor neked is van rá esélyed. Ezért érdemes odafigyelned a következőkre: ● Figyelj arra, hogy rendben legyen az emésztésed! ● Rendszeresen sportolj! ● Igyál naponta két liter szénsavmentes ásványvizet! ● Ne dohányozz és ne igyál alkoholt! ● Használj rendszeresen hideg-meleg váltózuhanyt!
4 narancsfázis Minél erősebben látszik a narancsbőr, annál kisebb az esély a gyógyítására! 0.Nem látszik a narancsbőr, akkor sem, ha összecsíped a bőrödet. 1.Ha két ujjaddal összecsíped a bőrödet, akkor olyan a bőröd, mint a narancs héja. 2.Akkor látszik a narancsbőr, ha állsz. 3. Akkor is látszik a narancsbőr, ha fekszel, és akkor is, ha állsz. |